Chat with us, powered by LiveChat

Wypalenie zawodowe w IT: czym jest i jak sobie z nim radzić?

Czy pracujesz w branży IT i powoli czujesz się wypalony?

Jeśli tak, to nie jesteś sam. Badania wykazały, że dwóch na pięciu specjalistów IT jest w grupie wysokiego ryzyka wypalenia zawodowego. Każdy z nas ma stresujące dni w pracy, ale dla niektórych pracowników IT stres to nieodłączna codzienność… Dodajemy do tego wybuch globalnej pandemii i przejście na pracę zdalną, przez którą dla wielu praca w domu zamieniła się w życie w pracy. Dodatkowe godziny i izolacja społeczna wpłynęły na samopoczucie wielu pracowników w branży IT.

Czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego sygnały? Czy warto się nim przejmować, jakie są jego konsekwencje i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.

Wypalenie zawodowe: czym jest?

Według Światowej Organizacji Zdrowia wypalenie zawodowe jest zjawiskiem wynikającym z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany. W kontekście zawodowym sprowadza się do drastycznego spadku, a nawet braku motywacji i przewlekłego wyczerpania. Co długofalowo przekłada się na zdrowie pracownika.

Sygnały wypalenia zawodowego

Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia 3 sygnały wypalenia zawodowego, na które powinieneś zwrócić uwagę:

1. Ekstremalny Cynizm

Masz wrażenie, że Twoje negatywne odczucia związane z pracą wypierają te pozytywne? Czujesz, że Twoja praca nie jest doceniana, jest beznadziejnie i nie da się nic z tym zrobić? Cynizm jest w rzeczywistości czerwoną flagą wypalenia zawodowego. Jeśli postrzegasz (lub ktoś z Twojego zespołu postrzega) pracę jako pozbawioną większego sensu. Najwyższy czas zastanowić się, czy to nie oznaka większego problemu.

Czym przejawia się cynizm?

  • Utratą sensu.
  • Ciągłą frustracją.
  • Poczuciem rozczarowania.
  • Brakiem radości z wykonywanej pracy.

To może mieć wpływ na Twoją wydajność w pracy i wydajność innych osób w zespole. Przykład: jeśli pracujesz w dziale wsparcia IT, możesz odpowiedzieć na ticket linkiem do Let Me Google That For You. I włożyć minimalny wysiłek w pomoc, bo przecież nic się nie liczy. W rezultacie pozostałe osoby z Twojego teamu mogą nie chcieć poprosić Cię o pomoc, bo wiedzą, jakiej odpowiedzi mogą się spodziewać.

2. Przewlekłe wyczerpanie

Czujesz, że ciągle brakuje Ci energii, a Twoja praca nie jest tak efektywna? Masz problem z zebraniem się do pracy. Nie jesteś w stanie wrzucić najwyższego biegu i czujesz się wyczerpany pod koniec dnia? Każdy z nas może mieć gorszy dzień. To zupełnie normalne. Jednak w tym przypadku odpoczynek i krótka przerwa nie zdają egzaminu. Osoby z przewlekłym wyczerpaniem czują się tak, jakby cała energia wyparowała i (co gorsza) nie mogą jej odzyskać.

Oto kilka oznak wyczerpania na poziomie wypalenia: 

  • Brak energii.
  • Zerowa motywacja.
  • Niezdolność do koncentracji.
  • Poczucie ogromnej ulgi na weekend.
  • Strach przed wzięciem wolnego, aby odpocząć.

3. Negatywna samoocena

Branża IT charakteryzuje się wysokimi wynikami, dlatego poczucie, że odstajesz od reszty zespołu i nie dajesz sobie rady, może być szczególnie niszczące. Przecież nikt z nas nie lubi czuć się niekompetentny. Nie chcemy też być kulą u nogi dla reszty naszych współpracowników. Czuć, że stoimy w miejscu. Jeśli masz wrażenie, że pracujesz całe dnie, ale nic nie osiągasz lub wszystko, co robisz, jest złe. Może to być oznaką wypalenia zawodowego.

Jak mają się do tego badania?

Statystyki są przerażające i mówią same za siebie. Badanie „The State of Burnout in Tech 2022” przeprowadzone na ponad 30.000 specjalistach IT wykazało, że:

  • 51% czuje, że osiąga mniej, niż powinno.
  • 56% mężczyzn i 69% kobiet nie potrafi się zrelaksować po zakończeniu dnia pracy.
  • 43% czuje się niezaangażowanych w swoją pracę, a 27% nie widzi w niej żadnej wartości.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Czujesz się wypalony i chcesz coś z tym zrobić? Świetnie Cię rozumiemy. Poniżej znajdziesz listę kilku wskazówek, które pomogą Ci zadbać o Twoje zdrowie psychiczne i wrócić na właściwe tory:

Rozdziel życie prywatne od zawodowego

Praca zdalna sprawiła, że specjaliści z branży IT czują się bardziej wypaleni. Wynika to z tego, że ciężko im wyznaczyć granicę pomiędzy domem a pracą.

Oto co możesz zrobić:

  • Ustaw w swojej poczcie e-mail autoresponder, gdy jesteś poza biurem lub gdy masz wolne od pracy.
  • Ustaw w kalendarzu dni, w których automatycznie odrzucasz spotkania w czasie wolnym od pracy.
  • Jeśli pracujesz hybrydowo lub zdalnie, wygospodaruj osobny pokój na biuro, w którym przebywasz tylko podczas pracy.

Otwórz się na świat

Kiedy dopada Cię wrażenie, że żyjesz tylko po to, aby pracować. Trudno jest docenić samego siebie poza pracą. Warto spędzić czas z najbliższymi lub przebywać w towarzystwie innych ludzi. W ten sposób zaczniesz myśleć o sobie i otaczającym Cię świecie, zamiast o pracy. Zwróć się o pomoc do kolegów z zespołu lub po ludzku porozmawiaj z nimi o swoich problemach. W ten sposób nie tylko możesz sobie pomóc, ale także zachęcić innych do tego samego, gdy dopadnie ich podobny problem.

Udaj się po pomoc do specjalisty

Jeśli czujesz się wypalony, warto przede wszystkim wybrać się do odpowiedniego specjalisty np. psychologa. Nie ma czego się wstydzić. Jak już dobrze wiesz, nie jesteś w tym sam. Wypalenie zawodowe jest na tyle powszechnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach, że istnieje mnóstwo sprawdzonych sposobów, które mogą Ci pomóc.

Znajdź firmę, która Cię doceni

W niektórych przypadkach środowisko pracy jest toksyczne i ma negatywny wpływ na pracowników. Jednym z najistotniejszych elementów wypalenia w branży IT jest poczucie, że nie masz znaczenia i jesteś traktowany niesprawiedliwie. Jeśli porozmawiałeś ze swoimi przełożonymi i nic w tej kwestii się nie zmieniło, czas poszukać czegoś innego.

Uwaga: często, gdy chcesz odciąć się od okropnej pracy, może być dla Ciebie kuszące, aby wybrać pierwszą ofertę, jaką dostaniesz. To błąd. Działając w ten sposób możesz skończyć dokładnie w takiej samej sytuacji, a wypalenie zawodowe powróci niczym bumerang.

Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o swoim nowym miejscu pracy:

  • Czy wierzysz w misję firmy?
  • Jaka jest kultura organizacyjna firmy? 
  • Czy firma oczekuje, abyś był 24/7 dostępny pod telefonem?
  • W jaki sposób nagradza swoich pracowników (o ile w ogóle)?
  • Jakie jest podejście do nadgodzin i elastycznych godzin w pracy?
  • Czy są organizowane specjalne eventy i meetup’y dla pracowników?

Postaw na Wennect

Czujesz się wypalony i szukasz miejsca, w którym będziesz doceniony? Postaw na Wennect. Wennect to społeczność skupiona wokół talentów technologicznych (takich jak Ty), gdzie wspieramy się nawzajem i wspólnie decydujemy o przyszłości. Znajdziesz wśród nas mnóstwo życzliwych i otwartych osób, które chętnie porozmawiają i w razie potrzeby udzielą Ci pomocy. 

Połączymy Cię z globalnymi firmami, które docenią Twoją wiedzę. Zabezpieczysz swoją przyszłość, pracując nad długoterminowymi projektami dla renomowanych firm. Rozwiniesz swoją sieć kontaktów i umiejętności.

Nie pobieramy od Ciebie żadnej prowizji. Zatrzymujesz 100% swojej stawki w kieszeni. A także zarabiasz tokeny WNCT, dzięki którym masz realny wpływ na przyszłość platformy.

Czujesz się przytłoczony ciągłą pracą w domu? Posiadamy dedykowane biuro WeHub zlokalizowane w Warszawie. Spotkasz tam podobnie myślących ludzi i będziesz miał możliwość wzięcia udziału w specjalnych wydarzeniach. Najbardziej utalentowani programiści na świecie są tutaj. Dołącz do nich!